Filtr do systemu rekuperacji.

Każdy system wentylacji oraz te z odzyskiem ciepła czyli systemy rekuperacji posiadają filtry powietrza. Znajdują się tam aby zabezpieczać system przed zanieczyszczeniami, które mogły by go uszkodzić oraz wpływać negatywnie na pracę całego systemu. Wyróżniamy filtry wstępne, które zapobiegają dostawaniu się rożnego rodzaju zabrudzeń do kanałów wentylacyjnych ale i też filtry dokładne. Bardzo często stosowane w rekuperatorach. Ich zadaniem jest podniesienie jakości powietrza które dostaje się do naszych mieszkań, domów, miejsc pracy, pomieszczeń w których spędzamy bardzo dużo czasu, można przyjąć stwierdzenie - większość czasu. Filtry wstępne zapobiegają dostaniu się do kanałów wentylacyjnych liści, insektów, włosów, włókien, piasku, kropel wody, zarodników roślin pyłków, mgły. Zaś filtry dokładne stosowane w rekuperatorach o oznaczeniu klas filtracji f5 / m5 / eu5 pozwalają na odfiltrowanie również zarodników i pyłków. Filtry o tej klasie filtracji najczęściej stosowane są na wywiewie czyli kanale odprowadzającym powietrze z pomieszczenia. Filtry klasy f7 / eu7 pozwalają zatrzymać większe bakterie, zarazki na cząsteczkach nośnych oraz pył PM-10, nagromadzona sadza, pył cementowy, pył PM-2,5 uszkadzający płuca. Stosuje się je na nawiewie czyli kanale doprowadzającym czyste przefiltrowane powietrze do naszego otoczenia w budynku. Kolejna klasa filtracji f9 /eu9 to klasa poprzedzająca grupę filtrów bardzo dokładnych nazywanych epa oraz hepa i ulpa. Filtry te pozwalają na odfiltrowanie z powietrza, które następnie zostanie doprowadzone do naszego domu: dymu tytoniowego grubszych frakcji, bakterii, dymu olejowego, spalin. Jak już widzimy im wyższa klasa filtracji tym skuteczniejsza filtracja. Do każdego systemu rekuperacji można stosować filtry o opisanych powyżej klasach filtracji na nawiewie warto zastosować klasę wyższą choćby z powodu ochrony naszego zdrowia. W dzisiejszych czasach dużo mówi się o somgu, zanieczyszczeniu powietrza. Dlatego warto zastosować na nawiewie filtry do rekuperatora o klasie filtracji f7 / eu7, lub f9 / eu9 ponieważ filtry tej klasy pracujące w naszym rekuperatorze pozwolą nam znacznie zmniejszyć wpływ cząsteczek szkodliwych dla zdrowia mamy tu na myśli cząsteczki PM-1, PM-2,5. PM-10. Na wywiewie można zastosować filtry klasy f5 / m5 / eu5. Stosowanie filtrów o klasach niższych tj. g3 / eu3 lub g4 / eu4 nie pozwoli nam ochronić zdrowia w tak znacznym stopniu. Filtry te jak wskazuje nazwa wstępne powinny mieć zastosowanie przed filtrami dokładnymi na przykład za czerpnią. Takie rozwiązanie pozwoli na wydłużenie pracy filtrów w całym systemie.

Typy filtrów stosowanych w rekuperatorze.

Wyróżniamy klika typów filtrów stosowanych w rekuperatorach. Są to miedzy innymi w większości filtry kasetowe wykonane w technologi minipleat. Nazywane filtrami przeciwpyłkowymi lub przeciwsmogowymi. Cechuje je duża powierzchnia filtracyjna ponieważ wkład wykonany jest z włókniny szklanej uformowanej w pakiety filtracyjne w formie harmonijki rozdzielonej separatorami typu hot-melt oraz wysoka dokładność filtracji powietrza.  Najczęściej występują w klasach filtracji F5/M5/EU5, F7/EU7, F9/EU9

filtry kartonowe 

Kolejna grupa to filtry kieszeniowe składające się z ramki, w której zostają umieszczone połączone z sobą szczelnie worki z włókniny filtracyjnej. Posiadają dużą zdolność magazynowania i wchłaniania zanieczyszczeń. Występują w klasach filtracji G3/EU3, G4/EU4, F5/M5/EU5, F7/EU7, F9/EU9.

filtry kieszeniowe

W niektórych systemach rekuperacji i wentylacji są również stosowane filtry plisowane, które składają się z ramki metalowej w której umieszczony zostaje wkład z włókniny filtracyjnej ułożonej szczelnie w ramie w formie równo rozciągniętych plisów. Nazywamy je również filtrami działkowymi. Dostępne w klasach filtracji G3/EU3, G4/EU4, F5/M5/EU5.

filtry plisowane

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie stosowane w rekuperatorach do filtracji powietrza i zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniami to filtry typu fan-coil, zbudowane są z stelaża na którym zostaje obszyta włóknina filtracyjna oraz formatki. To z kolei docięty na wymiar materiał filtracyjny. Występują w klasach filtracji G3/EU3, G4/EU4, F5/M5/EU5.

fan-coil   formatka filtracyjna

Kiedy wymienić filtry w rekuperatorze.

Wymiana filtra w rekuperatorze nie jest trudna. Najczęściej o wymianie filtra informuje nas samo urządzenie. Wyświetlając stosowny komunikat na wyświetlaczu lub zapalającą kontrolkę w momencie gdy filtr uległ zużyciu. Systemy rekuperacji czy wentylacji bez takich udogodnień w czasie gdy filtr wymaga wymiany, prosto mówiąc uległ zapchaniu, pracują głośniej niż zwykle. Nie warto tego ignorować ponieważ tak pracujący system zużywa więcej energii oraz nie pracuje poprawnie i może ulec uszkodzeniu. Filtry zużywają się zależnie od pracy w otaczającym je środowisku. Czyli gdy otaczające środowisko posiada czystsze powietrze będą pracować dłużej zaś gdy jest odwrotnie krócej. Ważna jest też pora roku częstsze opady deszczu przedłużą pracę filtrów rzadsze zadziałają przeciwnie.    

Jak wymienić filtr w rekuperatorze? 

  1. Przygotuj urządzenie do wymiany filtrów ( wyłącz lub uruchom tryb wymiany filtrów).
  2.  Otwórz klapę rewizyjną.
  3.  Spójrz w jakim kierunku są skierowane strzałki na filtrach, ( można wykonać zdjęcie, pozwoli na porównanie kierunku przepływu powietrza oraz określenie miejsca montażu filtrów o różnych klasach po wykonaniu wymiany).
  4.  Wyciągnij stary filtr zwróć uwagę na klasę filtracji.
  5. Oczyść prowadnice.
  6.  Wsuń nowy filtr tak aby kierunek przepływu powietrza był skierowany jak w poprzednim. (zwróć uwagę na klasę filtracji, na nawiewie można stosować klasę wyższą).
  7.  Z kolejnymi filtrami postępuj jak w punkcie 4, 5, 6.
  8. Po zainstalowaniu filtrów sprawdź czy zostały dosunięte do końca prowadnic, kierunek przepływu powietrza jest taki sam jak poprzednio zainstalowanych filtrów oraz w przypadku różnych klas filtracji czy klasa wyższa została zamontowana na nawiewie.
  9. Wznów czynności urządzenia uruchamiając je ponownie.
  10.  Odczekaj chwilę gdy urządzenie się uruchomi i pracuje poprawnie możesz cieszyć się czystym powietrzem w domu oraz zamówić nowy komplet filtrów aby czekały na kolejną wymianę gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak dobrać odpowiednie filtry do rekuperatora

Najważniejsze na samym początku przed złożeniem zamówienia na filtry do swojego rekuperatora. Ważne abyś zwrócił(a) uwagę na ich wymiary. Filtry które obecnie pracują w Twoim rekuperatorze posiadają etykiety z wymiarem i klasą filtracji. Aby nowe filtry spełniały te parametry ich zamienniki muszą posiadać takie same wymiary, które znajdziesz w opisie produktu. Odnośnie klasy filtracji na wywiewie warto stosować klasę m5 / f5 / eu5 zaś na nawiewie f7 / eu7 lub f9 / eu9. Filtry klasy f9 / eu9 posłużą krócej z racji zatrzymywania większej ilości zanieczyszczeń ale odwdzięczą się dokładniejszą filtracją powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Gdy nie znajdziesz filtrów o wymiarach stosowanych w Twoim rekuperatorze napisz lub zadzwoń wycenimy i wykonamy je dla Ciebie.

Praca filtra w rekuperatorze.

Można powiedzieć, że filtr w rekuperatorze oddycha powietrzem za nas, zanim ono dotrze do nas, tym samym naraża siebie a nas chroni przed wieloma chorobami takimi jak: alergie, stany zapalne, astma, nowotwory gardła krtani i płuc. Filtry są wymienne i im to w niczym nie przeszkadza, takie jest ich zastosowanie. Nasze zdrowie jest jedno, warto o nie dbać. Zużyty filtr powietrza wygląda jak poniżej.

 Filtr zabrudony

Produkty - filtry do rekuperatora - zestawy